Saat Yükleniyor...

 

Havalandırma Sistemleri

Bulunmuş olduğunuz bina sisteminin hava sirkülasyonu yok denecek kadar az olabilir. Dışardan gelen hava, toz, pislik, eksoz dumanları vb. diğer zararlı etkenlerden dolayı havalandırma kanallarınız birikintiye ve buda doğal olarak çeşitli hastalıklara sebep olur.Bina içersinde çalışan personelinizin ve müşterilerinizin yüksek derecede rahatsız olmasına ve buda iş kaybına yol açar.
Çalışmış olduğunuz temizlik firmaları bu iş için sizce ne kadar yeterli? Günümüzde maalesef bu iş için İtfaiye Daire Başkanlığının vermiş olduğu yeterlilik belgesi olmadan ya da gerekli alt yapısı olmayan ve bu işi yapmayan firmalara ne kadar güvenebilirsiniz.BACAS BACA SİSTEMLERİ size uzman kadrosuyla yerinize hiçbir ücret ödemeden kontrol hizmeti sunuyor.. Yapmanız gereken iletişim formunu doldurmanız ya da erişim numaralarımızdan bize ulaşmanız.
Detaylar

Havalandırma sistemlerinde prensip olarak temiz hava, dış ortamdan alınır. Dış ortamda bulunan tozlar kanal içine dolar. Binanın bulunduğu lokal alanda dış ortamın toz derecesi kanalın kirlenme süresini belirler. İnşaat sonrası temizliği yapılmış kanallar, dış ortamdan gelen tozlardan oluşacak kirlilik ortalama yaklaşık 5 yılda kanal içinde temizliğe gereksinim duyar. Bu dış ortamın toz derecesine bağlı olarak 3 yıla inebilir,8 yıla çıkabilir.

Bu kanalların yapımı aşamasında genellikle binalar inşaat halindedir. Bu sebepten dolayı havalandırma kanalı yeni yapılsa bile şantiyede oluşan tozlar kanal içine yerleşirler. Bu tozlar kanalın çalışmaya başlaması ile eşzamanlı olarak tüm sisteme yayılırlar. Bu sebepten dolayı havalandırma kanalı yeni monte edilse bilenin yapılması gerekir.
Bazı işyerleri, havalandırma kanallarında oluşan kirlilikten dolayı sistemi kullanmamakta veya hava üfleyen menfez kapaklarını kapatmaktadır. Ciddi bir yatırım ile inşa edilen havalandırma kanallarının bu sebep ile kullanım dışı kalması veya kanal içi kirliliği nedeni ile temiz hava alamaması iç ortamda çalışan kişilerin çalışma verimliliğini azaltmaktadır. Bu tür binalarda çalışan insanlarda özellikle pazartesi öğleden sonra başlayan ve Salı günü devam eden halsizlik, bıkkınlık, baş ağrısı gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Kişilerin tatilden çıkıp işe başlamasından değil, temiz hava solunan hafta sonunu takip eden iş gününde yeterli temiz hava alamamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle alerjik yapıda olan kişiler bu durumdan daha fazla etkilenmekte, alerjileri tetiklenmektedir. Bu durumun yol açtığı işgücü kaybının yanı sıra kanal içinde oluşan kirlilik kullanılan enerji miktarının yaklaşık %10-%20 arasında artmasına neden olmaktadır.

Sağlık Bakanlığının 01052001 yılında yayınladığı 2001-34 nolu ek genelge ile bildirimi zorunlu hastalık olarak belirlenen Lejyoner Hastalığının nedeni olan Lejyonella bakterisi özellikle konaklama tesislerinin kanallarında tespit edilmektedir. Bu genelgede bu bakterinin tespiti durumunda havalandırma sisteminin hemen durdurulması istenmektedir. Bu istemin gerekçesi kanal içinde oluşan toz tabakasının bakterinin yayılması için uygun zemin hazırlamasıdır. Ancak yapılacak kanal temizliği ile bu bakterinin yaşam alanı ve yayılma kabiliyeti yok edilmektedir.

Hijyenin en yoğun olması gereken yerlerin başında hastaneler, özellikle ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleri gelir. Vücut direncinin en düşük olduğu yerlerde oluşabilecek bir bakterinin nelere yol açabileceğini tahmin etmek zor değildir.Özellikle ameliyathanelerde ve yoğun bakım ünitesinde meydana gelebilecek bu tür bir olay hastanın kaybı ile sonuçlanır.

Hastane enfeksiyonu olarak tanımlanan vakaların sebepleri ülkemizde tam olarak tanımlanamamıştır. Sadece Hepa filtre kullanılması ve bu filtrelerin periyodik bakımı %100 hijyen için yeterli olmamaktadır.

Bu,eğer örneklemek gerekirse çamurlu bir sokakta mekanı temiz tutmak için kapı önü paspası temizlemek gibidir.